۱-  کدهای مخفی گوشی های نوکیا

سری کامل کد های مخفی گوشی های نوکیا با اینکه در سایتهای دیگه هممی تونید پیدا کنید ، ولی همیشه جزء یکی از مطالب جالب برای دارندگان گوشی های نوکیا بوده است …
#۰۶#*
سریال نامبر گوشی را نشان میدهد ( IMEI )

#92702689#*
نمایش : سریال نامبر گوشی ، تاریخ ساخت ، تاریخ فروش ، تاریخ آخرین تعمیرات ( ۰۰۰۰ به معنای نداشتن تعمیر قبلی) برای خروج از این صفحه باید گوشی را خاموش و دوباره روشن کنید.

#۳۳۷۰*
با این کد شما از حالت EFR استفاده خواهید کرد که باعث میگردد از حداکثر کیفیت صدای گوشی برخوردار شوید اما در عوض مصرف باطری شما کمی بالاتر خواهد رفت.

#۳۳۷۰#
حالت EFR را غیر فعال میسازد.

#۴۷۲۰#*
گوشی را در حالت کیفیت صدای پائین قرار میدهد و در عوض مصرف باطری شما درحدود ۳۰ درصد کاهش میابد.

#۴۷۲۰#*
حالت قبل را غیر فعال میسازد.

#۰۰۰۰#* و یا #۹۹۹۹#*
ورژن سیستم عامل گوشی ، تاریخ ساخت نرم افزار، و نوع فشرده سازی را نشان میدهد.

#۳۰#*
شماره های محرمانه گوشی را نمایش میدهد.

#۶۷۷۰۵۶۴۶#*
در گوشیهای مدل ۳۳۱۰ و ۳۳۳۰ لوگوی شبکه را حذف میکند ( >IR-TCI )

#73#*
تایمر گوشی و همچنین تمام امتیازات بدست آمده در بازیها را Reset میکند.

#۷۴۶۰۲۵۶۲۵#*
نمایش وضعیت سرعت clock سیمکارت گوشی. اگر گوشی شما دارای حالت SIM Clock Stop Allowed باشد به این معنا خواهد بود که گوشی شما میتواند درحالت کمترین میزان مصرف باطری درحالت Standby قرار بگیرد.
#۲۶۴۰#*
کد رمز فعلی گوشی را نشان میدهد. کد رمز گوشی در حالت عادی ۱۲۳۴۵میباشد.

#۷۷۸۰#*
RESET گوشی یا همان بازگشت به حالت تنظیمات کارخانه ای. مناسب برای زمانیکه گوشی قاطی کرده است . درواقع درایو C گوشی را ریست میکند (ریست گوشی بدون حذف برنامه ها) بعد از وارد کردن این کد ، گوشی از شما تقاضای وارد کردن security code را خواهد داشت که اگر آنرا قبلا تغییر نداده باشید ۱۲۳۴۵ میباشد.)

#۷۳۷۰#*
فرمت گوشی . مناسب برای زمانیکه گوشی خیلی خیلی قاطی کرده است. درواقع این کد درایو C گوشی را فرمت میکند و البته تمامی برنامه ها و فایلهای موجود بر روی این درایو از بین خواهند رفت . بعد از وارد کردن این کد ، گوشی از شما تقاضای وارد کردن security code را خواهد داشت که اگر آنرا قبلا تغییر نداده باشید ۱۲۳۴۵ میباشد.)
روش مستقیم فرمت گوشی های اسمارت فون بدون نیاز به منوی گوشی:

اگر پسوورد ( security code ) گوشی قبلا تغییر داده شده است و آنرا نمی دانید و همچنین گوشی شما از سیستم عامل سیمبین ورژن۷ استفاده می کند ( مثل ۶۶۰۰ و ۷۶۱۰ و ۶۶۲۰ و ۶۲۶۰ و ۹۵۰۰ و ۹۳۰۰ ) ابتدا گوشی را خاموش کرده و در حالیکه سه دگمه سبز ، * ، ۳ را همزمان نگه داشته اید گوشی را روشن کنید و آنها را آنقدر نگه دارید تا کار فرمت آغاز بشود. دراین حالت از شما دیگر پسوورد خواسته نخواهد شد و مستقیما گوشی فرمت خواهد شد.

فرمت کارت حافظه گوشی:

به صورت safe mode گوشی را روشن کنید ( برای اینکار درحالیکه دگمه pen (مداد) را نگه داشته اید گوشی را روشن کنید البته درظاهر تفاوتی را مشاهده نخواهید کرد.) سپس این مسیر را در گوشی بروید: menu>>Extras>>Memory>>Format MEM.card

حالت safe mode بسیار به دردتان خواهد خورد و در مواقعیکه گوشی هنگ کرده و بالا نمی آید احتمالا به دادتان خواهد رسید و باعث می شود گوشی بالا بیاید و بعد از آن بتوانید گوشی را درصورت تمایلتان فورمت و یا کار دیگری بر روی آن بکنید. درواقع کار آن همانند عمل safe mode ویندوز می باشد و در این حالت دیگر اکثر برنامه های کاربردی که در پشت صحنه همیشه در حال اجرا بودند ، دیگر اجرا نخواهند شد و به همین دلیل گوشی اصطلاحا به راحتی بالا می آید. که در گوشی های مختلف کمی متفاوت می باشد و در اسمارت فونها اکثرا باید کلید خاصی را ( کلید ABC و یا PEN ) را نگه داشته و سپس گوشی را روشن کنید.تاکید می کنم که در حالت safe mode شما تغییری در ظاهر منوی گوشی نخواهید دید و همه چیز در پشت صحنه اتفاق افتاده است و یا بهتر بگویم از اتفاق افتادن آنها ( برنامه ها ) جلوگیری کرده است.

#۴۳#*
کنترل حالت call waiting ( انتظار) گوشی.

#۶۱#*
کنترل شماره ای که به عنوان divert در صورتیکه به تلفن پاسخ داده نشود ، تعیین گردیده است.

#۶۲#*
کنترل شماره ای که به عنوان divert درصورتیکه شبکه دچار اشکال باشد ( آنتن نباشد) تعیین گردیده است.

#۶۷#*
کنترل شماره ای که به عنوان divert درصورتیکه گوشی اشغال باشد ، تعیین گردیده است.

#شماره*۲۱**
divert به شماره مورد نظر در هر حالتی.

#شماره*۶۱**
divert به شماره موردنظر در حالت عدم پاسخ گوئی ( no Reply )به تلفن زده شده.

#شماره*۶۷**
divert به شماره مورد نظر در حالت اشغال بودن گوشی ( on Busy )

 ۲- از گوشی نوکیای خود بهتر استفاده کنیم

 انسان همواره به دنبال راههایى بوده است که رفاه را براى زندگى خود به ارمغان آورد. پیشرفت علم و تکنولوژى نیز در هموار کردن این مسیر نقش بسزایى داشته است. کامپیوتر، موبایل و … نمونه‌هاى بارزى هستند که در زندگى ما بوجود آمده‌اند و سبب افزایش چشمگیر سرعت ارتباطات و انجام کارها (در کنار هزاران مزایاى دیگر) شده‌اند. در دنیاى سخت افزار، هر روز خبر ورود یک محصول با قدرت و پردازش بیشتر را مى شنویم. در دنیاى نرم‌ افزار، هر روز محصولات جدیدتر، نسخه‌هاى بروز شده و با امکانات بیشترى وارد بازار مى شوند. در دنیاى اینترنت، هر روز شاهد ظهور فناورى و تکنیک جدیدى هستیم؛ و در دنیاى …

ملاحظه مى کنید که با چه سرعت سرسام آورى در حال حرکت به جلو هستیم؟ (به یاد بازى مشهور “نیاز براى سرعت” افتادم!)
مواردى که در بالا براى کامپیوتر ذکر شد در حوزه‌ى موبایل نیز صادق است. اگر خیلى دور هم نرویم، مى‌بینیم که موبایل‌ها تنها وسیله‌اى براى برقرارى ارتباط و تماس‌ها بودند، اما هم اکنون پیشرفت تکنولوژى و افزایش رقابت میان شرکت‌هاى سازنده، پردازنده‌هاى سریعتر، حافظه بیشتر، عکسبردارى، فیلمبردارى، پخش موسیقى و … موبایل‌ها را تبدیل به ابزارى قدرتمند و همه کاره (All in one) کرده اند.
دیگر با یک کامپیوتر کوچک سر و کار داریم که گهگاه سروکله زدن با آن براى افراد مبتدى عذاب آور است، اما اگر جزو افرادى هستید که قصد دارید حداکثر استفاده را از موبایل نوکیا خود ببرید، با ما همراه باشید. مواردى که در اینجا عنوان شده‌اند فقط مختص گوشى هاى نوکیا و مخصوصاً سرى ۶۰ (داراى سیستم عامل Symbian) است. توجه داشته باشید که ممکن است به علت قدیمى بودن مدل مورد نظر شما، دسترسى به برخى از موارد زیر امکان پذیر نباشد. علاوه بر این ما وجود برنامه‌ها و نرم افزارهاى قابل نصب بر روى این گوشى‌ها را درنظر نگرفته ایم و تنها امکانات خود گوشى را اساس کار قرار داده ایم.

   • کپى و Paste کردن (کاربرد دکمه‌ى مداد)
   • چه برنامه‌هایى باز هستنند؟
   • تاریخ تولد دوستان خود را به خاطر بسپارید!
   • نحوه نمایش منو‌ها
   • نمایش تصویر یا نوشته پس از روشن شدن موبایل
   • تعریف کردن Profile جدید
   • فعال کردن حالت Offline
   • استفاده از اعداد در مشاهده تصاویر
   • برقرارى ارتباط توسط بلوتوث و بدون تائید کاربران
   • پاک کردن تمام پیام‌هاى Inbox
   • پوشه بندى کردن SMS ها
   • تعریف کردن چندین شماره مرکز پیام کوتاه (SMS Centre)
   • افزایش ظرفیت تعداد SMS هاى فرستاده شده

تمام موارد آموزشهای فوق برای درک راحت تر همراه با عکس میباشد . برای آموزش موارد بالا بر روی More… کلیک کنید.

حتما تا به حال این سؤال به ذهنتان خطور کرده است دکمه‌اى که بر روى آن شکل مداد حک شده است چه وظیفه اى دارد؟

به طور کوتاه باید بگویم این دکمه کار کپى و Paste کردن را انجام مى‌دهد. مثلا مى خواهید یک عبارت را چندین بار در یک SMS وارد کنید. براى این کار حین نوشتن متن SMS، دکمه مداد را نگه دارید و در همین حال از طریق دکمه چند جهته عبارت مورد نظر را انتخاب کنید (عبارت انتخاب شده پس زمینه آبى دارد). مشاهده مى‌کنید که در گوشه پایینى سمت چپ، عبارت Copy و سپس به محض انتخاب کردن Copy، عبارت Paste در کنار آن (گوشه پایینى سمت راست) ظاهر مى‌شود. از این پس در هر کجاى متن SMS خود که مایلید، دکمه مداد را نگه دارید و عبارت Paste را انتخاب کنید تا متن مورد نظر در آن قسمت کپى شود.

   • چه برنامه‌هایى باز هستند

اگر فرد کنجکاوى باشید و براى اولین بار یک گوشى نوکیا را در دست بگیرید و به قسمت‌هاى مختلف آن سرک بکشید، احتمالا از برنامه‌ها به طور کامل خارج نمى‌شوید و با زدن دکمه قرمز رنگ به صفحه اصلى باز مى‌گردید. غافل از اینکه مدلهاى هوشمند نوکیا به مانند یک کامپیوتر عمل مى کنند و براى بسته شدن کامل هر برنامه باید عبارت Exit را انتخاب کنید.

خب چاره‌ى کار ساده است. تنها کافیست در صفحه اصلى دکمه منو را نگاه دارید تا لیست برنامه‌هایى که باز هستند را در سمت چپ صفحه مشاهده کنید. با انتخاب برنامه مورد نظر و فشردن دکمه C برنامه مورد نظر بطور کامل بسته مى‌شود.

   • تاریخ تولد دوستان خود را به خاطر بسپارید!

جزو آندسته از افرادى هستید که حافظه‌ى تاریخ خوبى ندارید؟ یا مدام در مقابل دوستان خود بدلیل فراموش کردن تاریخ تولد آنها خجالت زده مى‌شوید؟ به شما پیشنهاد مى کنم این مطلب را بخوانید.

همراهتان در اینجا به کمک شما مى‌آید و دوستان خود را با این حافظه کمکى متعجب سازید! همانطور که مى دانید در بیشتر گوشى‌هاى حال حاضر و در قسمت تقویم آنها (Calendar) امکاناتى وجود دارد که شما مى‌توانید توسط آن، تاریخى را مشخص کنید که مثلا قرار، تاریخ تولد و …را به شما یادآورى کند.

ین خصیصه در بعضى از مدلها (به مانند سامسونگ) با عنوان Birthday در قسمت تقویم شناخته مى‌شود که به نظر من یک اشکال بزرگ دارد، و آن این است که این مسئله تنها یک بار یادآورى مى‌شود و شما باید روز تولد مورد نظر را براى سال جدید مجددأ تنظیم کنید. اما در گوشیهاى نوکیا شما توسط این ترفند مى‌توانید با یکبار تنظیم تاریخ تولد دوستان خود، براى همیشه روز تولد آنها را تبریک بگویید و آنها را متعجب سازید، و یا اینکه تاریخ سالگرد ازدواج خود را فراموش نکنید.

روش کار به صورت زیر است:
۱) از طریق Menu و پوشه Organiser وارد قسمت Calendar شوید.

۲) تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کرده و از طریق Options و سپس New entry گزینه Meeting را انتخاب کنید.

۳) در قسمت Subject نام شخصى را که روز تولدش را وارد کرده‌اید و یا هر چیز دیگرى که قرار است در آن روز نمایش داده شود را وارد کنید.

۴) حال Alarm را On کنید و ساعت و تاریخ Alarm را مشخص کنید.

۵) Repeat را Yearly کنید و در قسمت Repeat until تاریخى که مى‌خواهید این چرخه سالیانه ادامه داشته باشد را وارد کنید. باقى گزینه ها هم نیازى به تغییر ندارد.

۶) در انتها براى ذخیره شدن تغییرات Done را بزنید.

توجه داشته باشید که انتخاب تاریخ Alarm را با دقت انجام دهید. این تاریخ باید با تاریخ Start date متناسب باشد.

   • نحوه نمایش منو‌ها

اگر از نحوه نمایش یکنواخت گوشى خود خسته شده‌اید مى‌توانید از طریق منوى Options در قسمت Menu و انتخاب عبارت List View، پوشه‌ها و قسمت‌هاى مختلف منو را به صورت لیست مشاهده کنید.

براى بازگرداندن وضعیت نمایش به حالت قبل، به طریق مشابه عبارت Grid View را انتخاب کنید. علاوه بر این اگر نحوه قرار گیرى منو‌ها در پوشه‌ها راضى کننده نیستند، مى‌توانید با انتخاب هر یک از آنها و با استفاده از عبارت Move to folder در منوى Options، آنها را به منوى اصلى و یا هر پوشه دیگر منتقل کنید.

براى ایجاد یک پوشه جدید در منوى اصلى از طریق منوى Options عبارت New folder را انتخاب کنید. بد نیست بدانید که عبارت Move در منوى Options ترتیب قرارگیرى پوشه‌ها و منوها را در منوى اصلى تغییر مى‌دهد.

   • نمایش تصویر یا نوشته پس از روشن شدن موبایل

اگر مایلید که بلافاصله پس از روشن شدن موبایل خود، متن خوش آمدگویى و یا تصویرى نمایش داده شود مراحل زیر را طى کنید:

وارد قسمت Settings àPhone àGeneral àWelcome note or logo گوشى خود شوید. در آنجا سه حالت وجود دارد.

Default: در این حالت متن و تصویرى نمایش داده نمى شود.

Text: در این حالت متن دلخواه خود را براى نمایش وارد کنید.

Image: در این حالت تصویر دلخواه خود را براى نمایش انتخاب کنید.

   • تعریف کردن Profile جدید

مدیر پرمشغله‌اى را در نظر بگیرید که در هفته باید در جلسات متعددى شرکت کند. طبیعتا براى حفظ نظم جلسات موبایل این شخص باید در حالت Silent (بدون صدا) باشد و یا اینکه حداقل نوع و تن زنگ آزاردهنده نباشد.

در گوشى‌هاى نوکیا قسمتى با عنوان Profiles قرار دارد که حالت هاى مختلفى از قبیل General ،Silent ،Meeting و … را در اختیار شما قرار مى‌دهد که مى توانید بنا به شرایط مکانى آنها را فعال کنید و حتى در آنها تغییراتى را ایجاد کنید.

از طریق انتخاب Profile مورد نظر و انتخاب عبارت Personalise از منوى Options تغییراتى چون انتخاب زنگ، چگونگى پخش آهنگ که شامل حالتهاى عادى (Ringing)، افزایشى صدا (Ascending)، یکبار پخش (Ring once)، پخش تنها یک (Beep Beep once) و بى صدا (Silent) است، تن پخش صدا، انتخاب زنگ SMS، انتخاب زنگ E-mail، انتخاب زنگ پیام فورى (IM)، تعیین وضعیت ویبره، تعیین وضعیت صداى Keypad، تعیین وضعیت صداى Warning و فعال کردن موارد ذکر شده تنها براى یک گروه خاص، امکان پذیر است.

اکنون مى‌توانید پا را فراتر بگذارید و خودتان یک پروفایل جدید با عنوان دلخواه بسازید. این کار در قسمت Profiles با انتخاب عبارت Create new از طریق منوى Options امکان پذیر است.

   • فعال کردن حالت Offline

همانطور که قبلا گفته شد، موبایل‌ها در ابتداى ظهورشان تنها وسیله‌اى براى برقرارى ارتباط و تماس‌ها بودند و کار خاص دیگرى انجام نمى دادند. اما در فاصله زمانى اندک، همراه با پیشرفت تکنولوژى و پیدایش موبایل‌هاى هشمند (Smart Phone)، آنها دیگر تبدیل به ابزارى سودمند و حتى ضرورى شدند. گرفتن عکس، پخش موسیقى، نمایش عکس و فیلم، مدیریت و زمانبندى کارها، ارسال و دریافت نامه‌هاى الکترونیکى، نقل و انتقال داده ها، بازى و سرگرمى، ابزار کاربردى و … از امکاناتى هستند که دیگر کمتر مدل نوظهورى را مى‌توان یافت که به آنها مجهز نباشد.

اما زمانهایى وجود دارد که شما باید به اجبار گوشى موبایل خود را خاموش کنید. به عنوان مثال هنگامى که مى خواهید با هواپیما سفر کنید مجبور هستید براى جلوگیرى از اختلال در سیستم هواپیما و افزایش امنیت پروازى، موبایل خود را خاموش کنید. اما با توجه به مطالبى که در بالا عنوان شد ممکن است شما به یکى از امکانات بالا نیاز پیدا کنید.

در گذشته با خاموش شدن موبایل‌ها دسترسى شما به آنها کاملا غیر ممکن مى‌شد اما اکنون در اکثر مدل‌ها حالتى به عنوان حالت Offline یا حالت پرواز وجود دارد که دسترسى موبایل را به شبکه قطع مى‌کند، اما همچنان امکان کار با قسمت‌هاى دیگر وجود دارد. در این حالت امواجى وجود ندارد که سبب اختلالات مذکور شود و شما براحتى مى توانید موسیقى گوش کنید و یا از دیگر امکانات مویابل خود استفاده کنید.

بدین منظور وارد منوى Profiles شوید و حالت Offline را فعال کنید. مشاهده مى‌کنید که بر روى نمایشگر میزان آنتن دهى موبایل، ضربدرى قرار گرفته است. براى بازگرداندن موبایل به وضعیت اولیه از همان منوى Profiles حالت General (یا هر حالتى که قبلا فعال بود) را فعال کنید.

در حالت Offline براى شخصى که با شما تماس مى گیرد پیام همیشگى (و تا حدى ناخوشایند) که حاکى از خاموش بودن تلفن همراه مشترک مورد نظر است، پخش مى‌شود.

   • استفاده از اعداد در مشاهده تصاویر

در اینجا مى‌خواهم راههاى میانبرى براى مواردى چون زوم، چرخاندن، نمایش تمام صفحه و … در نمایش عکس‌ها را به شما نشان دهم. موضوع روشن است و احتیاج به توضیح خاصى ندارد،‌ بنابراین به اصل مطلب مى‌پردازم.
در زمانى که در حال مشاهده تصویر مورد نظر هستید هر کدام از اعداد و دکمه‌ها کار مشخصى را انجام مى‌دهند که در اینجا ذکر شده‌اند:

دکمه ستاره: تصویر را به صورت تمام صفحه (Full Screen) نمایش مى‌دهد.

عدد ۵: به منظور Zoom in کاربرد دارد.

عدد صفر: به منظور Zoom out کاربرد دارد.

عدد یک: تصویر را به سمت چپ مى‌چرخاند.

عدد ۳: تصویر را به سمت راست مى‌چرخاند.

اعداد ۲، ۴، ۸ و ۶: کار دکمه چند جهته را انجام مى‌دهند .

   • برقرارى ارتباط توسط بلوتوث و بدون تائید کاربران

اگر تا به حال از طریق بلوتوث فایل و یا اطلاعاتى را با دوستان خود رد و بدل کرده باشید، مشاهده مى‌کنید که موبایل هر بار ب ه منظور امنیت و تائید صحت و سلامت ارتباط از شما سؤالى مى‌پرسد، که شما باید آن را تأیید (Confirm) کنید. اگر این کار خسته کننده است مى‌توانید موبایل دوست خود و یا هر وسیله ارتباطى دیگر را براى موبایل خود Assign کنید. در این حالت برقرارى ارتباط بدون تأیید طرفین صورت مى‌گیرد.

بدین منظور از پوشه Connect وارد قسمت Bluetooth و سپس Paired devices شوید. حال از منوى Options عبارت New paired device را انتخاب کنید تا موبایل جستجو را آغاز کند.

براى غیر فعال کردن این خصیصه، وسیله مورد نظر را انتخاب کنید و از منوى Options عبارت Set as unauthorised را برگزینید تا وضعیت به حالت قبل باز گردد.براى تغییر نام ابزار ثبت شده مى‌توانید از طریق منوى Options و انتخاب عبارت Assign short name عمل کنید.

   • پاک کردن تمام پیام‌هاى Inbox

با ظهور سرویس پیام کوتاه و یا همان SMS، تب این مسئله در سراسر دنیا و با کمى تاخیر در کشور خودمان، به سرعت فراگیر شد. به گونه اى که برخى از کشورها به این فکر افتاده‌اند که براى افزایش سطح کیفى مخابرات خود براى ارسال SMS مالیاتى را در نظر بگیرند. حتى عنوان شده بود که بدلیل زیاده روى در این امر انگشتان دست عده‌اى دچار آسیب شده است!

علاوه بر این مسائل، موبایل‌هاى اولیه داراى فضاى محدودى براى ذخیره SMSها بودند و در بیشتر مدلهاى قدیمى شما مجبور بودید SMSها را یکى یکى حذف کنید که این مسئله با توجه به تعداد SMS کمى که در Inbox موبایل ذخیره مى‌شد، محسوس نبود. اما اکنون به رغم وجود کارت‌هاى حافظه، در موبایل‌هاى امروزى تعداد بیشترى SMS ذخیره مى‌شود.

اگر جزو دار و دسته به اصطلاح SMS بازها هستید، با توجه به آنچه که در بالا گفته شد، Inbox موبایل شما در هر روز باید پذیراى تعداد زیادى SMS باشد و با گذشت چندین روز تعداد آنها ممکن است به یک عدد سه یا چهار رقمى تبدیل شود. البته پیام‌هاى تبلیغاتى (و شاید Spam) که به تازگى رواج پیدا کرده است نیز به این مسئله دامن مى‌زد.مشاهده مى‌کنید که با این وضعیت حذف تک تک SMSها کارى خسته کننده و وقتگیر است.

براى رفع این مشکل از منوى Messaging وارد قسمت Inbox شوید و از طریق منوى Options و سپس Mark/Unmark عبارت Mark all را انتخاب کنید. در این حالت تمام پیام‌هاى Inbox علامت دار (Mark) مى‌شوند و با فشردن دکمه C و یا انتخاب عبارت Delete از منوى Options، Inbox شما به طور کامل پاکسازى مى شود.

دقت داشته باشید که علامت SMSهایى که مى‌خواهید باقى بمانند را از طریق منوى Options و سپس Mark/Unmark و انتخاب عبارت Unmark بردارید.

   • پوشه بندى کردن SMS ها

قابل توجه SMS بازها! اگر مى‌خواهید آرشیوى از SMSهاى دریافتى داشته باشید و آنها را دسته بندى کنید، بد نیست این مطلب را بخوانید.

ابتدا در منوى Messaging وارد قسمت My Folders شوید. در این قسمت بطور پیش فرض پوشه اى با عنوان Templates وجود دارد که شامل ۱۰ پیام آماده و پرکاربرد است. حال مى‌خواهیم در قسمت My Folders پوشه جدیدى با عنوان Favorite (یا هر نام دلخواه دیگر) بسازیم. براى این کار از منوى Options عبارت New folder را انتخاب کنید و عبارت Favorite را به عنوان نام وارد کنید.

سپس وارد Inbox خود شوید، پیام مورد نظر را انتخاب کنید (امکان انتخاب چندین پیام از طریق Mark دار کردن آنها نیز وجود دارد) و از منوى Options عبارت Move to folders و سپس پوشه Favorite را برگزینید.

بدین ترتیب با ساختن چندین پوشه با نام‌هاى دلخواه در قسمت My folders و انتقال SMSها از Inbox به آنها به راحتى مى‌توانید آرشیوى از SMSها با مضامین مختلف را بسازید.

   • تعریف کردن چندین شماره مرکز پیام کوتاه (SMS Centre)

همانطور که مطلع هستید دو شماره +۹۸۹۱۱۰۰۵۰۰ و +۹۸۹۱۱۰۰۵۱۰، شماره‌هاى مرکز SMS در ایران مى‌باشند که شما براى ارسال SMS باید یکى از آنها را در قسمت Msg. centre number موبایل خود وارد کنید و گهگاه بدلیل ترافیک ارسال SMS، شما مجبور مى‌شوید که بین آنها سوئیچ کنید (البته بماند اینکه در مواقعى سرویس دهى هر دوى آنها دچار مشکل مى‌شود).

در موبایل‌هاى قدیمى اینکار کمى وقتگیر است، اما در مدلهاى جدیدتر امکان تعریف کردن چندین مرکز SMS وجود دارد. بدین منظور در قسمت Messaging از منوى Options عبارت Settings و سپس Text message را انتخاب کنید.

حال وارد قسمت Message centre شوید و از طریق منوى Options و انتخاب عبارت New msg. centre اقدام به ساخت مرکز SMS با عنوان و شماره مورد نظر خود کنید.

براى انتخاب شماره مرکز SMS مورد نظر خود، تنها کافیست در همان قسمت Text message عبارت Msg. centre in use را انتخاب کنید. با این کار تمام SMSهاى ارسالى شما از این پس با مرکزى که هم اکنون انتخاب کردید فرستاده مى‌شوند.

اما اگر این مسئله هم شما را راضى نمى‌کند و مى‌خواهید مرکز SMS را تنها براى یک SMS انتخاب کنید باید وارد قسمت New message شوید و پس از تعیین نام گیرنده و نوشتن متن پیام، از منوى Options وارد قسمت Sending Options شوید و به طور مشابه مرکز SMS خود را تنها براى آن پیام تغییر دهید.

   • افزایش ظرفیت تعداد SMS هاى فرستاده شده

اهل مرور کردن SMS هاى ارسالى خود هستید؟ خب پس بسادگى مى‌توانید ظرفیت قسمت SMS Sent را افزایش دهید. البته دقت داشته باشید که حالت ذخیره SMS هاى ارسالى را در گوشى خود فعال کرده باشید.

بدین منظور در قسمت Messaging و از طریق منوى Options و سپس Settings، عبارت Other‌ را انتخاب کنید. به منظور ذخیره SMS هاى ارسالى عبارت Save sent messages را Yes کنید و در قسمت .No. of saved msgs تعداد SMS دلخواهى را که مى‌خواهید در قسمت SMS Sent قرار گیرد را وارد کنید. حداکثر این مقدار ۹۹۹ است.

 ۳- به گوشی نوکیای خود جان تازه ای ببخشید

 کارایی سیستم عامل سیمبیان مانند هر سیستم عامل دیگرى همچون ویندوز موبایل ممکن است پس از چند دقیقه کاهش یابد و از سرعت عملکرد آن کاسته شود. به عنوان مثال ممکن است زمان زیادى طول بکشد تا برنامه‌هاى نصب شده در گوشى شما اجرا ‌شوند. خوشبختانه در سیستم عامل ویندوز راه‌کارهایى وجود دارند که مى‌توانند تا حد زیادى از وقوع این مشکل جلوگیرى کنند و براى مدت زمان زیادى سیستم شما را سرحال نگه دارند. اما در سیستم عامل سیمبیان وضعیت فرق مى‌کند و شما مجبور هستید که براى رفع این مشکل گوشى خود را «ریست نرم‌افزارى» کنید. اما واقعاً چه عواملى در کاهش سرعت سیستم عامل سیمبیان تأثیرگذار هستند

 • کاهش حجم حافظه آزاد داخلى گوشى
 • نصب برنامه و بازى‌هاى متعدد
 • کاهش حجم حافظه آزاد کارت حافظه
 • ویروسى بودن گوشى

حالا بریم سر روش حل مشکلات بالا + گرفتن نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم گوشی خود بر روی کامپیوتر:

 • عوامل کاهنده‌ى سرعت در سیستم عامل سیمبیان

چندین عامل مهم دست به دست هم مى‌دهند و سرعت کارکرد گوشى شما را کاهش مى‌دهند، که در اینجا به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

• کاهش حجم حافظه آزاد داخلى گوشى: این مورد شاید مهمترین عاملى است که سبب کند شدن عملکرد گوشى شما مى‌شود. این مشکل بیشتر در گوشى‌هایى رخ مى‌دهد که حافظه داخلى کمى دارند. اما در گوشى‌هاى نوکیا سرى N که حجم حافظه داخلى آن‌ها زیاد است شما محدودیت زیادى نخواهید داشت. براى آگاهى از اطلاعات مربوط به حافظه داخلى گوشى باید مسیر زیر را طى کنید:

Menu → Options → Memory details → Phone memory
• نصب برنامه و بازى‌هاى متعدد: در سیستم عامل سیمبیان به مانند ویندوز، نصب و عزل مکرر برنامه‌ها باعث کاهش کارایى سیستم عامل مى‌شود و سبب مى‌شود یک سرى فایل بى‌مصرف حافظه گوشى را اشغال کنند.
به علاوه
برخى از برنامه‌ها وجود دارند که همیشه فعال هستند و مقدارى از حافظه را به خود اختصاص مى‌دهند.
این مشابه همان چیزى است که شما در قسمت Processes و Task Manager ویندوز مشاهده مى‌کنید. البته اگر برنامه مدیریت فایل FExplorer را بر روى گوشى خود داشته باشید با مراجعه به قسمت Processes و Tasks، به این مسئله پى خواهید برد.

• کاهش حجم حافظه آزاد کارت حافظه: این مورد ممکن است به اندازه مورد اول تأثیرگذار نباشد اما مسلماً اگر از ظرفیت کارت حافظه شما چیز زیادى باقى نمانده باشد، نباید از گوشى خود انتظار داشته باشید که سریع عمل کند. براى آگاهى از اطلاعات مربوط به کارت حافظه گوشى باید مسیر زیر را طى کنید:

Menu → Options → Memory details → Memory card

• ویروسى بودن گوشى: احتمالاً پیش‌زمینه ذهنى خوبى در این مورد دارید! وجود ویروس در هر سیستم عاملى سبب بروز مشکلات زیادى مى‌شود. اگر اهل بلوتوث‌بازى هستید و گوشى شما بطور غیرعادى کند است، مدت زمان شارژ باترى آن بطور غیرعادى کم است، بدون هیچ دلیلى گوشى خاموش مى‌شود و … باید این احتمال را بدهید که گوشى شما ویروسى شده است.

 • از اطلاعات خود پشتیبان‌گیرى کنید

زمان آن فرارسیده است که به گوشى خود جان تازه‌اى ببخشید. اینجاست که ریست نرم‌افزارى به داد شما مى‌رسد و یک گوشى نو را به شما تحویل مى‌دهد. پیشنهاد مى‌کنیم که همراه با ریست نرم‌افزارى، کارت ممورى را نیز توسط گوشى فرمت کنید و در واقع یک خانه‌تکانى کلى انجام دهید. اما قبل از این‌کار باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید:

• با ریست کردن دستگاه تمام اطلاعاتى که بر روى حافظه داخلى گوشى (Phone memory) وجود دارند، از بین مى‌روند (این اطلاعات شامل یادداشت‌هاى ذخیره شده در قسمت Note، اطلاعات ذخیره شده در قسمت تقویم و … مى‌باشد). توجه داشته باشید که پیام‌هاى SMS و شماره‌هاى دفترچه تلفن بصورت پیش‌فرض بر روى حافظه دستگاه ذخیره مى‌شوند. به علاوه تمامى تنظیمات کنونى گوشى از بین خواهند رفت و به حالت اولیه و یا در اصطلاح کارخانه بازخواهند گشت.

• با فرمت کردن کارت حافظه تمامى اطلاعات موجود بر روى آن از بین خواهند رفت. به عنوان مثال پوشه Office که در بیشتر گوشى‌هاى جدید نوکیا وجود دارد و به نمایش فایل‌هاى Word ،PowerPoint ،PDF و … مربوط مى‌شود بر روى کارت حافظه دستگاه وجود دارد. علاوه بر این اگر کارت حافظه را محل ذخیره‌سازى SMSها و شماره‌هاى دفترچه تلفن انتخاب کرده‌اید باید نسبت به پشتیبان‌گیرى از آن‌ها دقت داشته باشید.

براى پشتیبان‌گیرى چند راه وجود دارد. معقول‌ترین راه استفاده از نرم‌افزار Nokia PC Suite است که با آن آشنایى دارید و براى نقل و انتقال فایل‌ها میان کامپیوتر و گوشى خود از آن استفاده کرده‌اید. بدین منظور پس از اتصال گوشى خود به کامپیوتر وارد قسمت Backup and restore این نرم‌افزار شوید و سپس عبارت Make a backup of the phone contents to the PC را انتخاب کنید. اکنون در صفحه جدید از شما پرسیده مى‌شود که قصد دارید از کدام قسمت‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید. پس از طى این مرحله یک فایل Backup ایجاد مى‌شود که شما هر زمان که مایل باشید مى‌توانید آن را از طریق همین قسمت در گوشى خود Restore‌ کنید.

در روش دیگر شما مى‌توانید از اطلاعات کارت حافظه نسخه پشتیبان تهیه کنید. بدین منظور مراحل زیر را طى کنید:
Menu → Organiser  Memory → Options → Backup phone mem

براى Restore کردن اطلاعات مى‌بایست از همین بخش اقدام کنید. بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که یک فایل Backup کلى شامل فایل‌هاى بى‌مصرفى که قبلاً به آن‌ها اشاره شد نیز مى‌شود. پس بهتر است اطلاعات مهم را از گوشى به کامپیوتر منتقل کنید و سپس بعد از ریست گوشى و فرمت کارت حافظه، آن‌ها را مجدداً به گوشى خود منتقل کنید.

به عنوان مثال مى‌توانید تمام عکس‌ها، آهنگ‌ها و کلیپ‌هاى ویدئویى موجود بر روى کارت حافظه را به کامپیوتر منتقل کنید و دیگر احتیاجى به گرفتن Backup از کارت حافظه خود نداشته باشید. البته نباید وجود SMSها و شماره تلفن‌هاى موجود بر روى کارت حافظه را از قلم انداخت.

شماره‌هاى دفترچه تلفن شاید مهمترین اطلاعات موجود در گوشى شما باشند که از دست دادن آن‌ها شما را به شدت دچار مشکل مى‌کند. در اینجا دو روش را به شما معرفى مى‌کنیم که مى‌توانید بسادگى از شماره‌هاى خود نسخه پشتیبان تهیه کنید:

• ابتدا گوشى خود را به کامپیوتر متصل کنید و از طریق قسمت Nokia Phone Browser که در My Computer وجود دارد، بر روى آیکون گوشى موبایل که هم اکنون به پوشه‌هاى دیگر اضافه شده است دوبار کلیک کنید. سپس وارد پوشه Contacts شوید و براى همزمان‌سازى دفترچه تلفن خود با کامپیوتر بر روى دکمه Update که در بالاى صفحه قرار دارد کلیک کنید.

اکنون تمامى شماره‌ها را انتخاب کرده و در یک پوشه دلخواه درون کامپیوتر خود ذخیره کنید. پس از انجام عملیات ریست نرم‌افزارى و فرمت کارت حافظه، شماره‌هاى ذخیره شده را در همین قسمت کپى کنید و بر روى دکمه Update‌ کلیک کنید تا شماره‌ها به داخل گوشى منتقل شوند. البته ممکن است بار اول این مسئله اتفاق نیافتد و شما مجبور شوید این کار را مجدداً تکرار کنید. با این کار شماره‌ها در حافظه داخلى گوشى قرار خواهند گرفت و شما مى‌توانید با طى مراحل زیر آن‌ها را به کارت حافظه منتقل کنید:
Menu → Contacts → Options → Copy → To memory card

در روش دوم شما شماره‌ها را مستقیماً به داخل کارت حافظه گوشى انتقال مى‌دهید. بدین منظور مراحل قبل را براى ذخیره شماره‌ها بر روى کامپیوتر خود انجام دهید. اکنون توسط Nokia Phone Browser وارد بخش کارت حافظه شوید. در آن‌جا از طریق پوشه Others وارد پوشه Contacts شوید و تمام شماره‌ها را در این قسمت کپى کنید. براى انتقال شماره‌ها از کارت حافظه به حافظه داخلى گوشى مراحل زیر را طى کنید:

Menu → Contacts → Options → Copy → From memory card

 • سرعت را احساس کنید!

تمامى مطالبى که تا اینجا گفته شد در واقع مهیا کردن زمینه براى مراحلى است که هم‌اکنون قصد انجام آن‌ها را داریم. پس از اینکه بطور کامل از نسخه‌هاى پشتیبان اطلاعات گوشى خود اطمینان پیدا کردید زمان آن رسیده است که حرکات کلیدى را انجام دهید. بنابراین ابتدا کارت حافظه را فرمت مى‌کنیم. بدین منظور مراحل زیر را طى کنید:

Menu → Organiser → Memory → Options → Format mem. Card

در مرحله دوم نوبت مى‌رسد به ریست نرم‌افزارى. بدین منظور ابتدا کد
#۷۳۷۰#* را وارد کنید. اکنون از شما این سؤال پرسیده مى‌شود که تنظیمات گوشى به حالت اولیه بازگردد؟ که براى تأیید آن عبارت Yes را انتخاب کنید. در انتها کد قفل گوشى (Lock code) از شما خواسته مى‌شود که در حالت پیش فرض این کد عدد ۱۲۳۴۵ است.

پس از یکبار خاموش روشن شدن گوشى که البته ممکن است چند دقیقه‌اى به طول انجامد، گوشى شما ریست نرم‌افزارى مى‌شود. هم اکنون شما مالک یک گوشى نو و سرحال هستید که فرامین شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام مى‌دهد و اینجاست که تفاوت را احساس مى‌ کنید .

سخن آخر
امیدواریم اکنون دیگر خودتان این توانایى را پیدا کرده باشید تا گوشى نوکیاى خود را ریست نرم‌افزارى کنید و جان تازه‌اى به آن ببخشید. اما بار دیگر توجه شما را به این نکته جلب مى‌کنیم که در مورد پشتیبان‌گیرى از اطلاعات گوشى خود دقت کنید و محتاط‌تر عمل کنید تا خداى نکرده از این بابت دچار مشکل و پشیمانى نشوید!

۴- تشخیص اصل یا تقلبی بودن گوشی های نوکیا

چگونه موقع خرید گوشی های نوکیا مطمئن شویم که سرمان کلاه نرفته بدین منظور به نکات زیر به دقت توجه کنید.

۱- نوکیا محصول کشور فنلاند است. پس توجه کنید که حتما عبارت made in Finland در جعبه و روی گوشی قید شده باشد.
۲-با زدن کد #۰۶#* شماره سریال گوشی را از طریق صفحه نمایش گوشی مشاهده کنید. اولا این شماره باید با شماره روی جعبه و شماره روی خود گوشی مطابقت داشته باشد. دوما باید رقم هفتم و هشتم آن صفر باشد تا نشان دهنده این باشد که این گوشی در فنلاند تولید شده است.
۳-کد #۰۰۰۰#* را بزنید و مطمئن شوید ورژن گوشی بالای ۴ است.
۴- از پشت گوشی جایی که سم کارت و یا مموری را قرار می دهید به رنگ برد گوشی توجه کنید. گوشی های اصلی دارای برد سبزرنگ تیره میباشند. در حالیکه که گوشی های غیر فنلاند رنگ سبز روشن دارند.

اما برای شناسایی باطری های اصل نوکیا نکات زیر را مدنظر قرار بدهید.

۱- اول از همه باید شکل دو دست معروف نوکیا روی هولوگرام روی باطری باشد. صفحه زیر رو بینید
۲- زاویه قرار گیری آرم نوکیا مهم است و باید مثل فیلم زیر باشد:

۳- وقتی باتری رو به سمت بالا پایین چپ و راست حرکت بدهید باید نقاطی اطراف آرم نوکیا ظاهر می شنوند. برای فهم بهتر فیلم فلش زیر رو ببینید :

۴- و در نهایت مطمئن ترین راه استفاده از کدی هست که روی باتری موجوده. اون قسمت سیاه رنگ روی هولوگرام رو پاک کنید. (دقیقا ماندد آنچه در کارتهای اینترنت هست و شما به قول معروف اون اسکرچ رو پاک میکنید.) یک کد ۲۰ رقمی وجود داردهست. بعد از خود نوکیا اصل بودن یا تقلبی بودن را در این صفحه سوال کنید:
برداشتن اسکرچ

نمونه مفهومی نوکیا ۱۱ را ببینید

۵- پیغام خطاهای گوشیهای نوکیا

در صورتی که گوشی شما نوکیاست ، حتما تاکنون هنگام کار با گوشی با پیغام
های خطای مختلف روبرو شده اید. هر کدام این Error ها دلیل خاصی دارند و به
نوعی رفع میشوند. در اینجا تمامی این خطا ها را به همراه راههای رفع آنها
را گردآوری کرده ایم. دانستن این خطاها میتواند از خطرات احتمالی بعدی
جلوگیری کند.

پیغام های خطا:

پیغامی خطای temporary over-load. Continue :

با این پیغام احتمالا موقع گرفتن عكس مواجه میشوید.

پیشنهاد برای رفع این مشكل:

1- خاموش روشن كردن گوشی

2- خالی كردن فایلهای tmp از MMC (با برنامه Extended File Manager می‌تونید این كار رو انجام بدید )

3- خالی كردن ram گوشی ( برای اینكار كلید meno را بزنید و نگه دارید و با زدن كلید c برنامه های را كه احتیاج ندارین ببندین )

* روشی كه نتیجه داده: خالی شدن باطری گوشی تا اینكه خود گوشی اتوماتیك
خاموش شود، بعد از ساعاتی گوشی را به شازژ بزنید و پس از شارژ روشن كنید.

پیغام خطای App. Closed gs و یا App Closed main :

این یك پیغام كلی است و پیگیری این پیغام كار آسونی نیست.

پیشنهاد برای رفع این مشكل :

1- پاك كردن آخرین برنامه‌های ریخته شده روی گوشی

2- مستر ریست گوشی

برنامه زمانی انتشار اندروید 11 برای گوشی های نوکیا لو رفت! | گجت نیوز

پیغام خطای App. Closed sSaverdaemon :

اخطاری است برای اسكرین سیوری كه خوب كار نمی‌كند، برنامه اسكرین سیور خودتونو پاك كنید.

پیغام خطایApp..Closed.ACN LIST :

اخطاری است كه به دلایل زیر پیش می‌یاد:

1.ایجاد مشكل در نرم افزار

2. ناهمخوانی نرم افزار با سخت افزار گوشی

3. اجرای همزمان چندین برنامه

10گوشی موبایل ساده با امکانات خوب ! + عکس

پیغام خطای App.Closed mailnit :

این پیغام زمانی ظاهر می‌شود كه در مموری كارت مشكل پیش بیاد، در این حالت مموری كارت باید فرمت بشه.

پیغام خطای App. Closed ncnlist :

وقتی messege میاد بجای زنگ زدن این erorr مشاهده می‌شه .

پیشنهاد برای رفع این مشكل :

3- پاك كردن آخرین برنامه‌های نصب شده.

4- غیر فعال كردن Receive Report در بخش Text Message

5- پاك كردن پیغامهایی كه بصورت فونت فارسی در گوشی ذخیره شدند

6- مستر ریست گوشی

پیغام خطاب System Error :

پیغام مربوط به سیستم گوشی هست. مشكلات زیادی باعث ایجاد این error میشه1
:- وصل كردن مموری كارت گوشی دیگه كه روش برنامه نصب هست -2كامل نصب نشدن
یك برنامه كه در روت گوشی نصب شده -3 مستر ریست كردن گوشی قبل از فرمت
كردن مموری كارت و…

پیشنهاد برای رفع این مشكل :

1- مستر ریست گوشی

پیغام خطای phone will be restarted :

این پیغام وقتی میاد كه شما برنامه های زیادی رو لود كرده باشین

پیغام خطای General :Alredy in use :

اینError هنگام پاك كردن مسیج و یا فایلی دیده شده.

پیشنهاد برای رفع این مشكل :

فایلی توی فولدر Message بصورت Hidden شده كه اگر از Hidden بودن خارجش كنید درست میشه. برای اینكار از برنامه SeleQ استفاده كنید.

پیغام خطای Memmory Card Corrupted :

این مشكل زمانی ایجاد می‌شود كه مموری كارت خوب فرمت نشده و یا در حین
فرمت با مشكل دیگه‌ای روبرو شده، برای مثال خود من وقتی یكبار مموری كارت
روفرمت می كردم، وقتی وسطهای كار Cancel كردم – این پیغام را برای من
می‌داد. دوباره فرمت كردم و درست، شما هم سعی كنید دوباره فرمت كنید و اگه
نشد با كارت ریدر فرمت كنید.

پیغام خطای there is nothing good palying :

زمانی با این پیغام مواجه می‌شویم كه از برنامة mum sms و یا برنامه‌های
مشابهی كه برای sms هست استفاده می‌كنیم. این برنامه‌ها smsها رو مخفی
میكنه – اگه شما این برنامه رو پاك كنید از این مشكل هم راحت می شوید.

پیغام خطای Phone Startup Failed.Contact the retailer :

این پیغام موقعی ظاهر میشود که بعلت ریستارت نادرست و یا نصب یک برنامه مخرب فایل startup گوشی پاک شده باشه

برای حل این مشكل سیم كارت ومموری كارت را درآورده و دوباره جا بزنید، اگه
درست نشد مستر ریست كنید. در صورتیكه با فلش هم درست نشود نیاز به سرویس
در یك نمایندگی است و احتمال مشكل سخت افزاری دارد.

پیغام خطای close all application :

هنگام نصب برنامه و یا … رخ می‌دهد. گوشی را خاموش كرده و پس از روشن كردن دوباره سعی نمایید

پیغام خطای unable to install comitable with series 60 support version 0.00 :

معمولا برای گوشی های غیراز سری 60 به هنگام نصب برنامه ایجاد می‌شود ولی
گاهی در گوشی هایی كه مربوط به سری 60 هم هستند دیده می‌شود. برای اینكار
بهتر است گوشی را مستر ریست كنید.

پیغام خطای (select access point (no data :

علت اون پیغام اینکه یکی از برنامه های موجود در گوشی شما در خواست دسترسی
به اینترنت میکنه اون میتونه یک برنامه آنتی ویروس یا هر برنامه دیگری
باشه. اونها رو غیر فعال كنید

ایراد های ریز هنگام کار با گوشی:

زمانی که گوشی فقط عدد تایپ می‌كند:

پیشنهاد برای رفع این مشكل :

1- دكمه مربع را بگیرید و نگه دارید تا حروف تایپ بشه

2- تعریف كردن كاری برای دكمه مربع درگوشی ( مانند برنامه‌های چراغ قوه (power torch ) و … )

ساعت گوشی عقب وجلو می‌شه:

پیشنهاد برای رفع این مشكل :

به قسمت تنظیم زمان می روید و GMT offset را روی 03:30+ تنظیم می كنید به محض تغییر دادن offset از شما سوال می كند كه

update date and time of the phone? شما No را انتخاب كنید

آمدن صدای موزیك از گوشی هنگام استفاده از هندزفری :

این مشكل روی گوشی‌های 3650 می‌باشد – راه حلی غیر علمی دارد به این صورت
كه خیلی آروم فیش هندز فری رو تا نصفه داخل گوشی فرو كنید بعد كه صدا داخل
اسپیكر ها شد فیش رو آروم تا ته فرو كنید

گوشی مدام پیغام خطای با علامت ! را نشان می دهد:

احتمالا Error مربوط به برنامه Mini Gps باشه كه تنظیم شده روی Event
Alarm و یا یه برنامه مثل( screen saver ) كه بعد از هر 20-30 ثانیه
میخواد فعال شه و چون نمیتونه ارور میده

موبایل پیغامهایی مثل رسیدن پیام كوتاه(مَسیج) و تلفنهایی كه جواب نداده شده (میس كال) را نمایش نمی دهد:

در قسمت log گوشی منوی چپ را بزنید و سپس در قسمت اپشن گوشی در قسمت log
duration به جای گزینه no log یا 1 روز یا 10 یا 30 را انتخاب كنید!

كم شدن صدا هنگام صحبت در 6600 :

برنامة Callcheater را غیر فعال كنید و یا كلاً پاك كنید

پس از خاموش كردن گوشی روشن نمی شود:

این مورد در موارد زیادی اتفاق می‌افتد. در حالت شایع وقتی sms ها در حالت
Sending در Outbox باقی بمانند و گوشی خاموش شود، دیگه روشن نمی‌شه.

بهتره در درجة اول مموری كارت رو درآورده و گوشی رو روشن كنید اگه درست نشد مستر ریست كنید و بعد گوشی رو فرمت.

مشكل 6600 كه ساعتش خود به خود عوض میشه:

ممكن هست از قسمت auto time update باشه.اگر اون فعال باشه این مشكل پیش می آید

موزیك روشن شدن گوشی نوكیا 6600 قطع و وصل میشه :

در حالت Safe Mode این مشكل بوجود نمیاد. این مشكل مربوط به مموری كارت
می‌باشد و ربطى هم به Firmware نداره. بهتره نرم افزار هاى Autorun رو حذف
كنید. كسانی هم كه پین كد وارد گوشی كردند اگه مدتی پس از درخواست پین كد
و وارد كدن اون فاصله بذارند مشكل حل می‌شود.

دریافت نكردن sms :

اگه برنامه‌ای درباره sms دارید پاك كنید. به تنظیمات message مراجعه كنید
و شماره مركز sms رو چك كنید. در صورتی كه با اینكارها درست نشد مستر یست
و غیر از اون مراجعه به مخابرات.

جایگزینی صدای زنگ اصلی گوشی 3230 بجای زنگ انتخابی:

با تعویض سیمكارت درست شده

ذخیره نشدن عكسهای گرفته شده توسط گوشی، وارد نشدن به گالری ، نمایش داده نشدن عكسها در گوشی:

فقط مستر ریست

قطع شدن تماسها و دادن miss Call به اونها:

این ایراد از مخابرات می‌باشد و از گوشی شما مشكلی ندارد.

ویبره موبایل كار نمی‌كنه:

مشكل سخت افزاری و یا مكانیكی است، ضربه های كوچكی به گوشی وارد كن

۶-  نکته های جالب در گوشی های نوکیا!

– آیا میدانستید که برای در دسترس نبودن میتوانید از فویل آلومینیوم
استفاده كنید و آن را دور گوشی بپیچید ، یعنی گوشی را با آن بسته‌بندی
كنید؟

– آیا میدانستید که در صورت استفاده از تصاویر متحرك در Background گوشی مصرف باطری فوق العاده بالا می‌رود؟

– آیا میداسنتید که نصب و پاك كردن برنامه‌ها در موبایل هیچ ضرری برای
گوشی ندارد و فقط در طولانی مدت باعث انباشته شدن فایلهای كوچكی از هر
برنامه در گوشی می شود كه با مستر ریست كردن گوشی قابل حل می‌باشد؟

– آیا میدانستید در گوشی های 6600 نمی‌تونید فایل Mp3 رو برای زنگ گوشی انتخاب كنید؟

– آیا میداسنتید برای گوشی های 6600 هدفون وجود ندارد؟

– آیا میداسنتید که هیچ برنامه ای برای رادیو در گوشی های 6600 وجود
ندارد. برای رادیو گوشی باید مجهز به تیونر سخت افزاری باشد و چون در
گوشی‌ها این قطعه سخت افزاری وجود ندارد پس نمی‌توان از برنامه‌ای برای
رادیو استفاده كرد؟

– آیا میدانستید که به انتخاب مردم امریکا بهترین آنتی ویروس KasperSky
می‌باشد كه قابلیت آپدیت شدن و حذف ویروس را دارد و نسبت به آنتی ویروسهای
دیگر مصرف باطری را کمتر بالا می‌برد؟

– آیا میدانستید با نگه داشتن کلید منو ، تمامی برنامه های در حال اجرا
نمایان میشود و با انتخاب دکمه C برنامه مورد نظر بسته میشود؟

– آیا میدانستید درحالتی که صفحه کلید قفل است ، بدون اینکه لازم باشد قفل
صفحه کلید را باز کنید ، با فشردن کلید on/off می توانید لامپ صفحه نمایش
را روشن کنید تا مثلا ساعت را ببینید یا وضعیت باتری گوشی را چک کنید؟

– آیا میدانستید برای شارژ باطری بهتر است كه گوشی را خاموش كرده و بعد شارژ كنیم؟

__________________________

۷- نکاتی برای خریداری گوشی اصل نوکیا

در اینجا قصد داریم به شما چندین نکته بسیار مهم را آموزش بدهیم که هنگام
خرید گوشی های نوکیا باید به آن ها توجه کنید تا از اصل بودن گوشی مطمئن
شوید. نکته هایی که ممکن است در صورت رعایت نکردن آنها پشیمان شوید!

مواردی که در هنگام خرید گوشی های نوکیای اصل باید توجه کرد:

۱-در روی هر گوشی نام کشور سازنده نوشته شده است. دقت کنید ساخت کشور فنلاند باشد.

2-با زدن کد #06#* شماره سریال گوشی را نگاه کنید تا رقم هفتم و هشتم آن صفر باشد.

۳-کد #0000#* را بزنید و مطمئن شوید ورژن گوشی بالای 4 است.

__________________________

۸- روشن نمودن چراغ صفحه گوشی در حالت قفل بودن صفحه کلید

همان طور که میدانید در صورتی که در گوشی های سری 60 نوکیا ، هنگامی که
صفحه کلید گوشی را به حالت قفل Lock در می آورید ، در صورتی که بخواهید پس
از قفل صفحه کلید ، اطلاعاتی مثل تاریخ و ساعت را ببینید باید گوشی را از
حالت Lock خارج کنید و اطلاعات را ببینید چرا که در این صورت چراغ صفحه
گوشی روشن نمیشود. در این ترفند قصد داریم روشی ساده را به شما معرفی کنیم
که میتوانید با استفاده از آن در حالت قفل ، چراغ صفحه را روشن کنید و
اطلاعات را ببینید ، بدون این که از حالت قفل صفحه کلید خارج شوید.

برای این کار:

پس از قفل کردن صفحه کلید ، کافی است ، عدد 999 را وارد کنید.

چراغ روشن میشود ، بدون اینکه از حالت قفل صفحه کلید خارج شوید.

به همین سادگی!

__________________________

۹-فرمت كردن گوشی در حالت خاموش

با استفاده از ترفندی که هم اکنون به شما معرفی خواهیم کرد می توانید به
راحتی و بدون روشن کردن گوشی و در حالت خاموش گوشی خود را فرمت کنید. این
ترفندی زمانی بسیار مفید است که بدلیل وجود ویروس و اختلال در گوشی ، شما
نمی توانید گوشی خود را در هنگام روشن بودن آن فرمت کنید. لازم به ذکر است
که این ترفند با گوشی های نوکیا سری 60 سازگاری دارد.

بدین منظور:

ابتدا از خاموش بودن گوشی خود مطمئن شوید ، سپس به ترتیب كلیدهای *(ستاره)
و 3 (عدد سه)و كلید سبز (یا همون call) را نگه داشته و كلید روشن و خاموش
گوشی را بزنید و نگه دارید تا صفحه فرمتینگ گوشی ظاهر شود.

توجه داشته باشید كه 4 كلید تا زمان ظاهر شدن فرمتینگ باید نگه داشته بشود.

برای اخذ رمز PUK , PIN چگونه اقدام شود ؟ و نحوه وارد كردن آن به گوشی چگونه است؟

جواب :رمز PUK , PIN هردو در شناسنامه تلفن همراه ثبت شده است كه با
برداشتن قسمت قلع اندود شده در پشت سیم كارت میتوان شماره 4 رقمی pin و
شماره 8 رقمی puk را در قسمتی كه پیغام Inter pin یا Inter puk داده است
وارد نمود .ضمنا در صورت عدم دسترسی به شناسنامه مالك با همراه داشتن
آخرین قبض پرداختی و كارت شناسایی منحصرا به ادارات متقاضیان و مشتركان
تلفن همراه مراجعه نماید .